Cena
-
od
do
Zestawy do masażu (drenażu) limfatycznego
Presoterapia, drenaż limfatyczny to określenia opisujące zabieg fizjoterapeutyczny wybranych części ciała poprzez rytmiczny sekwencyjny ucisk mający na celu wymuszanie równowagi pomiędzy objętością płynu przechodzącego z tętniczych naczyń włosowatych do śródmiąższu w procesie filtracji, a powrotem płynu ze śródmiąższu do żylnych naczyń włosowatych.
Większość z nas pamięta z lekcji biologii podstawowe informacje o budowie układu krwionośnego i jego kluczowej roli w organizmie człowieka. Niestety tylko nieliczni z nas mają wystarczającą wiedzę o układzie limfatycznym i jego funkcjach. Tymczasem układ krwionośny i limfatyczny stanowią nierozdzielną jednostkę funkcjonalną. (*) - Adam Zborowski "manualny drenaż limfatyczny" tom 3 wyd. IV zmienione i uzupełnione
Zdrowie naszego organizmu jest związane z poprawnym funkcjonowaniem wszystkich komórek naszego ciała. Każda pojedyncza komórka jest zaopatrywana w niezbędne do życia składniki dzięki naczyniom włosowatym układu krwionośnego części tętniczej, natomiast część żylna układu krwionośnego odbiera toksyny powstałe na skutek przemiany materii. W uproszczeniu przyjmuje się że 90% toksyn wynikających z przemiany materii jest odprowadzane układem krwionośnym części żylnej do nerek, wątroby i innych organów wewnętrznych, natomiast pozostałe 10% jest transportowane przy pomocy układu limfatycznego do węzłów chłonnych. Pomijając fizjologię i skomplikowane mechanizmy procesów towarzyszących tej przemianie należy podkreślić, że układ limfatyczny jest odpowiedzialny za odprowadzanie nadmiaru białek, lipidów, hormonów, wody, zawiesin oraz np. uszkodzonych komórek do węzłów chłonnych. Wszystkie wymienione wyżej elementy znajdujące się w śródmiąższu nazywane są balastem limfatycznym a od chwili kiedy znajdą się w naczyniach układu chłonnego mogą być nazwane limfą (chłonką).
Zaburzenia dynamicznej równowagi w funkcjonowaniu układu krwionośnego oraz limfatycznego prowadzą do zaburzeń objawiających się opuchliznami i stanem zapalnym. Skutkiem długotrwałego obrzęku jest włóknienie tkanek z odkładaniem się kolagenu. Nieleczone obrzęki limfatyczne pogłębiają się i doprowadzają do trwałych deformacji kończyn. Możliwości chirurgicznej procedury leczenia są ograniczone ponieważ procesy gojenia wzmagają obrzęk a spadek odporności i ukrwienia tkanek po interwencji skalpelem najczęściej prowadzi do zakażeń, które są większym zagrożeniem niż pierwotny obrzęk limfatyczny.
W XX wieku opracowano terapię uciskową zalecaną przy dolegliwościach związanych z obrzękiem tkanek, czy ogólnie z problemami krążenia. Wynalazcą tej metody leczenia czyli drenażu jest duński fizjoterapeuta Emil Vodder. Od czasu opracowania metody Manualnego Drenażu Limfatycznego (MDL) w roku 1930, była rozwijana w latach 60-tych i współcześnie stała się znana i powszechnie stosowana na całym świecie.
Pamiętaj - istnieją PRZECIWSKAZANIA do stosowania zabiegów MDL. Jeżeli posiadasz jakąkolwiek z niżej wymienionych dolegliwości MUSISZ ZAWSZE SKONSULTOWAĆ SIĘ ze swoim lekarzem internistą lub specjalistą:
- miażdżyca, choroba zakrzepowa kończyn, żylaki (skłonność do pękania), zaburzenie czucia,
- rozległe rany, niezagojone blizny, wysypki, stany zapalne skóry, oparzenia,
- rozrusznik serca, zawał, choroba nowotworowa zlokalizowana w miejscach potencjalnych zabiegów fizjoterapeutycznych,
- nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek,
- implanty stawów oraz silikonowe wypełnienia ciała,
- osteodystrofia oraz ciąża.
Jeżeli nie posiadasz przeciwskazań to terapii drenażu limfatycznego możesz dokonać zakupu urządzenia, które będzie w stanie poprawić komfort Twojego życia. Zabiegi drenażu limfatycznego nie usuwają przyczyn choroby ale wykonywane systematycznie redukują obrzęki II stopnia do I stopnia oraz utrzymują dynamiczną równowagę organizmu przed zaostrzeniem stanów zapalnych. Dostępnych jest wiele produktów do drenażu limfatycznego, przy czym znakomita większość tanich produktów np. dwukomorowe nie są w stanie ze względu na konstrukcje w żaden sposób usprawnić transportu chłonki w kierunku węzłów chłonnych. Zmarnowane pieniądze to jedno, najgorsze to odebranie sobie nadziei na skuteczne zabiegi drenażu poprawiające komfort życia.
Aktualnie oferowane zestawy drenażu posiadające wymagane mechanizmy ucisku różnych producentów posiadają rękawy (mankiety) wykonane w technologii 5,6,8 komorowej. Wydaje się, że większa ilość komór umożliwia dokładniejszy drenaż limfatyczny. Niestety tylko w teorii, bowiem większa ilość komór rękawa na skutek "przeszyć" na granicach komór rękawa zmniejsza powierzchnię kontaktu z ciałem i redukuje siłę ucisku. W związku z tym pojawiają się martwe pola w których zabieg nie jest wykonywany a w pozostałych obszarach jest zbyt słaby.
Z drenażu limfatycznego mogą korzystać osoby bez przeciwskazań cierpiące na obrzęki wrodzone, wczesne, późne, niewydolności wtórnej czy mieszanej. Obrzęki powstałe po radioterapii, chemioterapii, zaburzenia krążenia żylnego mogą objawiać się uczuciem "ciężkich nóg". Podobnie obrzęki po mastektomii piersi mogą być skutecznie łagodzone przez automatyczne zabiegi drenażu limfatycznego wykonywane maksymalnie 2x dziennie.
Drenaż limfatyczny to także przyspieszenie rekonwalescencji po przebytych operacjach lub znacznym wysiłku fizycznym.
Marka ALANCE wywodzi się z Korei Południowej i ma ponad 15-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji wyrobów do drenażu limfatycznego. Jako pierwsza na świecie zaprojektowała i wykonała matę do masażu rozluźniającego kręgosłupa. Uniwersalny sterownik systemu wyposażony w efektywną pompę powietrza samoczynnie rozpoznaje typ podłączonego rękawa i wykonuje wybrany algorytm masażu w okresach 15 i 30 minutowych.
Produkty marki ALANCE na tle konkurencji wyróżniają się funkcjonalnością, trwałością oraz wyglądem. Decydujące znaczenie dla skuteczności masażu limfatycznego ma dobór wielkości rękawa (mankietu) do naszego ciała. Mankiet założony na nogi lub rękę musi mieć luz (około 3-5m w obwodzie) który zostanie wypełniony sprężonym powietrzem. Zbyt luźny mankiet uniemożliwi skuteczny zabieg drenażu a w czasie zabiegu będzie miał tendencję do zsuwania się. Nie istnieje pojęcie rękawa uniwersalnego tak jak nie jesteśmy w stanie wybrać się na wygodny spacer w butach o uniwersalnym rozmiarze czy garsonce. Dlatego należy dołożyć szczególnych starań do wyboru jednego z 5-ciu dostępnych rodzajów mankietów do drenażu limfatycznego nóg (pomiar obwodu w uda na wysokości kroku: M-60cm, L-64cm, XL-67cm XXL-77cm X-Long 70cm). Do masażu ręki dostępne są rękawy w rozmiarze L (obwód ramienia do 49cm) oraz XL odpowiednio 57cm. Wybierając produkty marki ALANCE będziesz mieć przyjemność z korzystania z produktów wyjątkowo ładnych, trwałych i niezawodnych.
Wszystkie zainteresowane osoby proszę o kontakt telefoniczny, istnieje możliwość obejrzenia lub przymierzenia wybranych zestawów do masażu limfatycznego firmy ALANCE w uzgodnionym terminie. Produkty sprzedawane przez firmą AQUASOL objęte są 2 letnią gwarancją producenta.