Pierwszy bidet elektroniczny w życiu spotkałem w czasie pierwszej delegacji służbowej w łazience hotelowej w Osace w Japonii w połowie lat 90-tych. Było to prawdziwe dla mnie wyzwanie, bowiem model zainstalowany w toalecie nie posiadał obrazków ułatwiających odgadnięcie jego funkcji czy nawet sposobów wykorzystania. Co ważne, Japonia przez lata się zmieniała i coraz więcej napisów w języku angielskim ułatwiało turystom czy pracownikom poruszanie się w tamtej dalekiej rzeczywistości. Obecnie nie tylko w Japonii ale w Korei Południowej, Chinach czy Australii bidety elektroniczne stają się podstawowym wyposażeniem pokojów hotelowych a nawet toalet publicznych na nowoczesnych dworcach kolejowych czy terminalach lotniczych.
Korzystanie z bidetu elektronicznego jest łatwiejsze niż myślisz. Zaryzykowałbym twierdzenie, że trudność jest zbliżona do korzystania z pilota do bramy garażowej czy wjazdowej na teren parkingu albo domofonu.
Podstawową funkcją jest mycie tylne (uniwersalne) oznaczone zwykle niebieskimi falami lub fontanną i kształem pośladków z napisem WASH, dla Pań równie ważne jest mycie damskie z grafiką symbolizującą kobietę oraz napis BIDET. Prawie na pewno na panelu sterującym znajdziemy przycisk wyłączania czy przerywania funkcji oznaczony kołem lub kwadratem z napisem STOP. Dodatkowo możemy spotkać się z przyciskiem uruchamiającym suszenie tym razem fale w innym kierunku jakby suszarka do włosów lub wiatr z napisem DRY.
Siadamy na desce bidetowej i od razu odczuwamy przyjemność bo deska jest miła i ciepła w dotyku. Siedząc korzystamy tak jak ze zwykłego sedesu, po zakończeniu czynności fizjologicznych spuszczamy wodę. Następnie naciskamy przycisk WASH (mycie). Po chwili powinniśmy usłyszeć szelest wody powstający w czasie mycia końcówki przed użyciem oraz odgłos wysuwania końcówki myjącej do pracy. Z końcówki tryśnie strumień myjący nasze okolice intymne tylne przez okres 2-3 minut a następnie się wyłączy. Jeżeli chcemy mycie zakończyć wcześniej naciskamy przycisk STOP. Jeżeli mycie chcemy przedłużyć ponownie naciskamy przycisk WASH. Po zakończonym cyklu mycia, w czasie ruchu powrotnego do końcówka zostanie umyta a następnie wsunięta do gniazda.
Panie mają także możliwość naciśnięcia przycisku BIDET, wówczas końcówka zostanie umyta przed użyciem a po osiągnięciu pozycji roboczej z drugiej dyszy (zwykle dysza do mycia damskiego ma 9 otworów) pojawi się szerszy strumień myjący przednie miejsce intymne. Po zakończeniu cyklu mycia dysze na końcówce zostaną umyte i schowane do gniazda. Jeżeli nasz bidet elektroniczny jest wyposażony w funkcję suszenia (DRY), to automatycznie po zakończeniu mycia tylnego lub damskiego rozpocznie się suszenie. Jeżeli podstawowy cykl suszenia nie wystarczy należy go przedłużyć ponownie naciskając przycisk DRY.
Korzystanie z bidetu elektronicznego sprowadza się w praktycie do naciśnięcia jednego z 2 przycisków WASH lub BIDET ewentualnie STOP. Kiedy toaletę robi za nas urządzenie, my w tym czasie możemy przeglądać internet w naszym smartfonie lub czytać ulubioną książkę. Jak już oswoimy się z naszym bidetem elektronicznym i potrafimy wybrać właściwe przyciski - to raczej nie próbujmy wstawać aby zobaczyć jak on działa, ponieważ grozi nam zalanie ubrania i twarzy strumieniem wody. Lepsze marki bidetów tak jak HYUNDAI dzięki czujnikowi zajętości przerwą funkcje mycia aby ocalić nasze ubranie i suchą podłogę w łazience. Jeżeli jednak chcemy zobaczyć jak bidet działa, należy przygotować szybkę z tworzywa sztucznego i położyć ją pod deskę bezpośrednio na krawędzi miski ceramicznej. Następnie jedną ręką pobudzić czujnik zajętości deski a drugą nacisnąć przycisk z funkcją której działanie chcemy obserwować.
Dla pełnego komfortu użytkowania naszego bidetu należy dostosować do własnych potrzeb:
- temperaturę deski (zwykle są 4 pozycje wybierane jednym przyciskiem) {brak, niska, średnia, wysoka}
- temperaturę wody (zwykle są 4 pozycje wybierane jednym przyciskiem) {brak, niska, średnia, wysoka}
- ciśnienie wody (zwykle są 4 pozycje wybierane jednym przyciskiem) {małe, średnie, wyższe, max}, przy czym nastawa niska sygnalizowana jest kontrolką zieloną, średnia żółtą a najwyższa czerwoną.
- dokładne położenie końcówki myjącej aby strumień trafiał precyzyjnie w miejsce które ma być umyte, przyciskami oznaczonymi FR/BK (regulacja tylko w czasie działającej funkcji WASH/BIDET).
Naciśnięcie przycisku spowoduje przesunięcie końcówki o jeden krok w każdą ze stron. Urządzenie zapamięta ustawione położenie i przy każdym następnym razie wysunie się dokładnie na właściwą odległość. Jak już dostosujemy wszystkie parametry łącznie z temperaturą suszenia pozostaje nam sprawdzenie dodatkowych funkcji i trybów mycia . Na panelu sterującym znajdziemy przyciski PULSE i MASSAGE. W trybie Pulse z dysz podawana jest woda pod zmiennym ciśnieniem w trybie MASSAGE woda jest podawana w czasie ruchu końcówki myjącej. Czasem można połączyć obydwa tryby czyli uzyskać zmienne ciśnienie w czasie ruchu końcówki myjącej. Wszystkie modele marki HYUNDAI posiadają funkcję Lewatywa (Enema Wash) służącą do punktowego mycia odbytu silnym strumieniem wody oraz tryb "dziecko" pozwalający na korzystanie z bidetu elektronicznego przez naszych najmłodszych.
Czasem dociekliwi Klienci pytają dlaczego jest jedna końcówka a dwie oddzielne dysze myjące? Otóż wewnątrz końcówki znajdują się dwa równoległe kanały doprowadzające wodę do każdej dyszy myjącej oddzielnie. Takie wykonanie zapewnia większą sztywność a zarazem jest dużo trwalsze i bardziej niezawodne od każdej konstrukcji z dwiema ruchomymi końcówkami.
Proste pytania Klientów przeradzają się w dyskusje jak powinien być wyposażony bidet idealny?
- PILOT BEZPRZEWODOWY w mojej ocenie daje bardzo ograniczone korzyści. Polecam go Klientom leworęcznym lub z niedowładem prawej ręki czy dłoni. Miałem także sytuację taką, kiedy obfitość kształtów uniemożliwiała korzystanie z panela sterującego (rozłożyste biodra zasłaniały panel). Zdarzały się konflikty natury architektonicznej, kiedy zabudowa łazienki szafkami czy wieszakiem na ręczniki kolidowała z panelem sterującym i wówczas takie rozwiązanie z pilotem wydawało się optymalne. Reasumując pilot bezprzewodowy nie ułatwia korzystania z bidetu, nie oferuje także żadnych dodatkowych funkcji może poza funkcją zegara. Dlatego warto się dobrze zastanowić czy jest on nam w ogóle potrzebny;
- SUSZARKA jest dość praktyczną funkcją która zwraca się już po roku korzystania. W przeciętnej rodzinie jak moja, zużycie papieru toaletowego wynosi około 1 rolki na osobę na tydzień. Dla 4 osobowej rodziny, zużycie roczne wyniesie zatem 208 rolek. Przyjmując cenę średniej jakości papieru toaletowego 1zł za rolkę daje to wartość około 200zł czyli tyle samo ile wynosi różnica ceny modelu z suszarką a modelu podstawowego. Oczywiście są osoby które zużywają więcej papieru toaletowego zwłaszcza wtedy kiedy w rodzinie jest więcej Pań;
- PODGRZEWANIE WODY (sposób) jest jedną z najważniejszych różnic konstrukcyjnych naszego bidetu elektronicznego. Zwykle mamy do czynienia z dwoma systemami grzania wody: pojemnościowy czyli woda jest podgrzewana w zbiorniku o ograniczonej pojemności lub przepływowy kiedy woda jest podrzewana w czasie przepływu przez podgrzewacz ceramiczny. W wariancie ze zbiornikiem mamy natychmiast dostępną ciepłą wodę o ustalonej temperaturze, niestety objętość zbiornika jest ograniczona i wody może zabraknąć przy intensywnym myciu lub podmywaniu. W wariancie przepływowym ciepła woda pojawia się z opóźnieniem wynikającym z konieczności pokonania znacznej odległości od elektrozaworu przez grzałkę do dyszy myjącej. Dlatego najbardziej komfortowe i zaawansowane bidety elektroniczne posiadają hybrydowy system podgrzewania wody. System hybrydowy polega na połączeniu systemu zbiornika z podgrzewaczem przepływowym. Woda ciepła dostępna jest natychmiast a podrzewacz przepływowy dogrzewa tyle wody ile jest na bieżąco zużywane. To jest najlepsze rozwiązanie i warto za nie dopłacić, bidety HYUNDAI serii HDB posiadają hybrydowy system podrzewania wody w standardzie;
- PODGRZEWANA DESKA to funkcja która zawsze sprawdza się od jesieni do wiosny. Latem podrzewanie deski zwykle wyłączamy. Temperaturę deski ustawiamy w zależności od naszych preferencji, zimą komfort korzystania z ciepłej deski nie jest do opisania;
- CZUJNIK ZAJĘTOŚCI DESKI pełni potrójną funkcję, zabezpiecza przed przypadkowym uruchomieniem trybu mycia czy bidetu zapobiegając zalaniu podłogi w łazience (zabawy dzieci!), uruchamia funkcję podgrzewania w trybie oszczędzania energii a także uruchamia funkcję eliminowania nieprzyjemnych zapachów poprzez wymuszoną filtrację powietrza przez filtr węglowy. W mojej ocenie jest to funkcja obowiązkowa na którą każdy kupujący bidet elektroniczny musi zwrócić uwagę. Czujnik zajętości deski zdecydowanie ogranicza zużycie energii elektrycznej a co za tym idzie rachunki za energię elektryczną są niższe niż w modelach tanich. Układ filtrowania powietrza zaczyna działać nawet jeżeli nie będziemy korzystać z funkcji mycia, co przy połączeniu toalety z łazienką będzie miało istotne znaczenie dla pozostałych domowników. Czujnik zajętości deski jest bardzo ważną funkcją i warto za niego nawet dopłacić, szczęśliwie bidety marki HYUNDAI czujnik zajętości posiadają w standardzie;
- FILTR WĘGLOWY ELIMINUJĄCY ZAPACHY (czasem zwany deodoryzujący) sprawdza się zawsze w małej toalecie lub/i łazience często obleganej przez domowników. Po wykryciu zajętości deski (przez czujnik zajętości deski) bidet elektroniczny uruchamia wymuszony obieg powietrza z miski sedesowej przez filtr i wydmuchuje oczyszczone powietrze na zewnątrz z prawej strony przez małą kratkę. Koszt wymiany wkładu filtra 9zł. Filtr działa niezależnie od funkcji mycia i bidetu. Szczególnie przydaje się jeżeli korzystamy z funkcji suszenia.
- REGULACJA POŁOŻENIA KOŃCÓWKI MYJĄCEJ warto zwrócić uwagę na różnicę w wykonaniu i położeniu dysz do mycia tylnego oraz damskiego (bidet). Bidety elektroniczne dobrych marek po dopasowaniu strumienia myjącego do mycia tylnego po wyborze funkcji bidet wysuwają końcówkę do mycia damskiego nieco dalej aby pomóc Paniom skompensować potrzebną odległość.
- DWIE ODDZIELNE KOŃCÓWKI CZY WYSTARCZY JEDNA końcówka (ki) myjące i dysze są najczęściej używanymi elementami bidetu elektronicznego dzięki czemu podlegają naturalnemu zużyciu. Zawsze powinny być dwie dysze pod różnymi kątami a do dysz powinna być doprowadzana oddzielnie woda. Tak się dzieje jeżeli w końcówce znajdują się dwa niezależne kanały doprowadzające wodę do każdej dyszy osobno. Takie rozwiązanie posiada najwięcej zalet. Wysuwanie i wsuwanie jednej końcówki powoduje, że mechanizm końcówki jest prosty, sztywny i tani w wymianie. Cena fabryczna końcówki myjącej to około 100zł.
- KOŃCÓWKI i DYSZE ZWYKŁE CZY POSREBRZANE niektórzy producenci pokrywają elementy końcówek i dysz bidetów jonami srebra aby uczynić je odpornymi na bakterie. Podobnie czynią niektórzy producenci lodówek aby wydłużać okres przechowywania żywności bez pleśni. Jestem przekonany, że zastosowanie srebra nie zastąpi zachowania podstawowych zasad higieny i urzymywania miski ceramicznej oraz deski sedesowej w czystości. Nie zaleca się także stosowania agresywnych środków chemii gospodarczej do dezynfekcji ceramiki przy zamkniętej pokrywie. Szkodliwe opary mogą uszkodzić końcówki myjące a przy bezpośrednim długim kontakcie ze środkiem chemicznym nawet je rozpuścić.
- OŚWIETLENIE i LAMPY UV z pewnością każdy z nas w środku nocy z łatwością znajdzie sedes z którego zwykle korzysta. Dodatkowe podświetlenie może pomóc naszym gościom w odnalezieniu miski ceramicznej przy wyłączonym świetle. W tym momencie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy bidet elektroniczny kupujemy i instalujemy dla siebie czy dla rodziny i niespodziewanych gości. Zagadnienie instalacji lamp UV w bidetach elektronicznych i konsekwencji ich stosowania jest stosunkowo nowe. Początkowo lampy UV stosowano do sterylizacji w pomieszczeniach zamkniętych, następnie wbudowano do niektórych pomp wody służących do oczek ogrodowych aby zabijały drobnoustroje organiczne. Z pewnością nasze miejsca intymne posiadają swoistą florę bakteryjną mającą na celu zapobieganie nietypowym infekcjom i zakażeniom. Naruszenie równowagi biologicznej poprzez wyjałowienie naszych miejsc intymnych może wywołać nieprzewidziane dolegliwości. Wydaje się, że bezpieczniejszym działaniem jest mycie ciepłą wodą i pozostawienie naszych miejsc intymnych czystych i w stanie równowagi naturalnej.