Dzięki odpowiedniemu masażowi możemy wpłynąć na poprawę krążenia krwi oraz limfy. Zabieg ten określany jest jako drenaż limfatyczny bądź presoterapia. By jednak był bezpieczny oraz skuteczny, musi być wykonywany przez fizjoterapeutę. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które z różnych przyczyn nie mają możliwości skorzystania z usług fizjoterapeuty - drenaż limfatyczny możemy również wykonać samodzielnie! W takim przypadku należy jednak pamiętać o odpowiednio dobranym aparacie. W tym celu polecamy markowe, wykonane z najwyższą dbałością o każdy detal z solidnych materiałów oraz funkcjonalne (tj. minimum 5-komorowe, z regulacją ciśnienia oraz algorytmami napełniania i opróżniania komór mankietów) zestawy.
Na czym polega presoterapia?
Ten specyficzny rodzaj masażu wykorzystuje odpowiednie techniki ruchowe, dzięki czemu pozwala na poprawę motoryki układu chłonnego. Co to oznacza w praktyce? Otóż, poprawiony zostaje przepływ limfy w naczyniach limfatycznych. To z kolei wiąże się ze złagodzeniem wielu uciążliwych dolegliwości, a także redukcją obrzęków.
Zastosowanie drenażu limfatycznego
Zabieg ten znajduje zastosowanie zarówno w lecznictwie, sporcie, jak i strefach wellness. Dedykowany jest między innymi osobom borykającym się z takimi problemami jak:
- tendencja do powstawania obrzęków,
- obrzęki pourazowe oraz pooperacyjne,
- uczucie “ciężkich nóg”,
- cellulit.
Presoterapia bywa również wykorzystywana do pobudzenia procesu wydalania toksyn z organizmu, a także do regeneracji po wysiłku fizycznym.
Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego
Należy pamiętać, że nie każdy może korzystać z dobrodziejstw masażu limfatycznego. Dlatego konieczna jest konsultacja lekarska w przypadku takich chorób i schorzeń jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba nowotworowa (w obrębie miejsc zabiegów fizjoterapeutycznych),
- żylaki, choroba zakrzepowa kończyn,
- miażdżyca,
- ostre stany zapalne,
- choroby serca (w tym przebyty zawał, wszczepiony rozrusznik),
- niezagojone rany, rozległe oparzenia/blizny, wysypka,
- niewydolność nerek,
- silikonowe wypełnienia ciała oraz implanty stawów,
- zaburzenia czucia,
- osteodystrofia.
Przeciwwskazaniem do drenażu limfatycznego jest ponadto ciąża.
Masaż limfatyczny w domu – o czym należy pamiętać?
Jeśli wykluczymy istnienie przeciwwskazań, możemy poddawać się drenażowi w domowym zaciszu. W tym celu należy zainwestować w odpowiedni sprzęt, który umożliwi samodzielne przeprowadzanie zabiegów. Zestaw składa się ze sterownika oraz mankietu dopasowanego do części ciała, którą chcemy poddać masażowi.
Ewa Wodnicka
Od miesiąca korzystam z zestawu do drenażu limfatycznego ręki.Jestem po operacji piersi i usunięciu węzłów chłonnych pachowych. Ręczny drenaż był dla mnie bardzo trudny ze względu na chorobę stawów, dlatego drenaż mechaniczny jest dla mnie wybawieniem. Teraz masaż lewej ręki nie obciąża i tak przeciążonej ręki prawej. Zestaw jest bardzo solidnie wykonany i prosty w obsłudze. POLECAM!!!